Affiliate marketing nedir?

affiliate-marketingAffiliate marketing internet olmadan öncede kullanılan pazarlama yöntemlerinden birisidir. Basit haliyle komisyonculuğa benzemektedir. X kişinin malını veya hizmetini pazarlayarak bu malin veya hizmetin satışından komisyon alarak gelir elde etmek affıliate marketinge örnek olarak gösterebilir. İnternetin özelliklede e-ticaretin popüler olmasıyla affıliate marketing reklamverenler tarafından kullanılmaya başlamıştır.

Türkiyede affiliate marketing farklı isimlerle karşımıza çıkmaktadır . Bunlardan en yaygın olarak kullanılan terim gelir ortaklığıdır. Bunun dışında satış ortaklığı , performans pazarlama veya affıliate pazarlama gibi terimlerde kullanılmaktadır.

Affiliate marketing`de (Gelir Ortaklığı modelinde) reklamveren kişi ürünlerinin veya sağlamış olduğu servislerin , affiliateler tarafından pazarlanması durumunda , affiliatelere satış ya da lead karşılığında bir komisyon öder. Bu komisyon oranı çoğunlukla önceden belirlenir.Affiliate`ler yani gelir ortakları reklamverenin kamnpanyaları kendilerine göre belirledikleri yöntemlerle pazarlayabilirler. Affiliate marketing yapmak için bir web sitenizin olmasına gerek yoktur. Kendinize ait twitter , facebook gibi sosyal medya araçlarını kullanarak da affiliate marketing yapabilirsiniz.

Her affiliate`in kendine ait bir takip izleme kodu vardır. Bu kod sayesinde linke tıklayıp üye olanları , alışveriş yapan üyeleri hizmet satın alanları ayrıntılı olarak görebilirler. Ödemeler bu kod sayesinde oluşan satışlara veya üyeliklere göre yapılmaktadır.

Amazon affiliateAffiliate marketing`i anlatmaya bir örnekle devam edelim. Amazon Associates Amazon alışveriş sitesinin kurmuş olduğu affıliate altyapısıdır. Bu siteye üye olan bir yayıncı yani affıliate, sitesinde Amazon alışveriş sitesine ait bannerları yayınlayarak gelir elde edebilir.Amazon.com da hemen hemen her türlü ürün bulunmaktadır , kitaptan iphone`a buzdolabından güzellik malzemesine kadar her türlü ürün Amazon.com alışveriş sitesinde satılmaktadır. Amazon`da listelenen ürünler arasından bir veya bir kaçını seçerek %4 ila %15 arası bir komisyon elde edebilirsiniz.

Örneğin pc ve playsation oyunlarını anlatan bir bloğunuz olduğunu düşünelim , Bir oyunu tanıttığınız bir yazının altına amazon.com dan almış olduğunuz ürün banneri eklerseniz. Bu yazıyı okuyan ve oyunu almaya karar veren birisi bu linke tıklayarak amazon.com sitesine yönlenebilir.Siteye üye olarak ürünü satın alabilir.Bu durumda daha önceden belirlenen komisyon hesabınıza aktarılacaktır. 100 liralık bir oyun satıldığını ve komisyon oranınızın %10 öldüğünü düşünelim.Bu durumda 10 lira sizin Affiliate geliriniz olucaktır.

Bu yazımızda affiliate marketing`in pratikte nasıl işlediğini anlatmaya çalıştık.Bir sonraki yazımızda affiliate bileşenleri ve affiliate ile ilgili kullanılan terimleri bulabilirsiniz.