Cpm ve Cpc Ne Demektir ?

cpm nedir

Cpm`in İngilizce açılımı Cost Per Mile , Cpc `nin İngilizce açılımı Cost Per Click dir.İnternet reklamcılığında bu terimler sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Cpm 1000 gösterim başına maliyeti göstermektedir. Örneğin reklam veren 1 Cpm başına 2 tl ödeyeceğini taahüt etmiş olsun. Yayıncı 22.000 gösterim yaptığında bu 22 Cpm`e tekabül etmektedir. Cpm başı ücret 2 TL ise yayıncının 22 Cpm gösterim sonucunda elde edeceği kar 44 TL olucaktır.

Cpc ise 1 tıklama basına düşen maliyeti göstermektedir. Cpc ile Ppc terimleri eş anlamlı terimlerdir. Cpc fiyatının 0.05 öldüğü bir durumda yayıncı 100 tıklama sonucunda 5 TL kazanabilecektir.

Cpatrendreklam`da 1 Cpm başı yapılan ödeme 2 TL olmakla birlikte , 1 Cpc fiyatı 0,05 TL dir.Cpc reklam modelinde yayıncıların kazançları gösterim başına değil tıklama basına olduğundan dolayı, yayıncıların banner yerleşimini doğru şekilde yapmaları tavsiye edilir. Ziyaretçilerin yoğun olarak ziyaret ettikleri sayfalara veya sayfa üzerinde dikkat çeken bölgelere bannerları yerleştirmek daha fazla ilgi çekeceğinden tıklamalar artacak , bu durum yayıncıların gelirlerine olumlu olarak yansıyacaktır.

Eğer sizde yayıncımı olmak isiyorsanız Cpatrendreklam`a üye olarak konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.