PPC REKLAM NEDİR?

ppc reklam nedir ?
ppc reklam nedir ?

PPC reklam ( Pay Per Click ) tıklama başına ödeme anlamına gelmektedir. Bu reklam metodunda verimlilik esas alınır , reklam verenler yalnızca yayıncı siteyi ziyaret eden kulanıcının tıklama yapması durumunda ödeme yaparlar. Bu reklam çeşidinde gösterim baz alınmaz. Reklam verenler kendilerine bir bütçe belirleyerek bu bütçe dahilinde reklamlarını pek çok sitede yayınlatabilirler. Bu reklam çeşidinde verimlilik esas alındığı için hangi sitede ve ne yoğunlukta reklam yayınlandığından çok tıklama ve bu tıklamaya bağlı verim göz önünde bulundurulmaktadır.

PPC reklam da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta verimliliğin hem reklam veren hem de online reklam ajansı tarafından kontrol edilmesidir. Kontrol edilmeyen yayıncı siteler daha fazla ödeme alabilmek için sistemi manipüle veya suistimal etmek isteyebilirler. Peki bu suistimal yöntemleri nelerdir ;

Tıklamaya teşvik etmek bu yöntemlerin en başta gelenidir örneğin yayıncı site sahibi x reklama hemen tıkla filmi hd izle gibi ibareler kullanarak kullanıcıyı tıklamaya teşvik ederek ekstra kazanç elde etmeye hedefleyebilir.

Zorla reklamlara tıklatırmak yayıncıların sıklıkla kullandığı en önemli yöntemlerdendir. Yayıncılar; reklama tıklamazsanız film açılmaz , videonun açılması için reklama tıklamanız gerekmektedir gibi ifadeler kullanarak ziyaretçiye zorla reklama tıklamaya teşvik edebilirler.

Özel scriptler veya yazılımlar aracılığıyla botlara reklamları tıklattırmak bir başka suistimal yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yayıncı siteler bot yardımıyla sitelerindeki reklamlara belirli aralıklarla tıklatabilirler. Reklamların ve kullanıcı iplerinin kontrol edilmemesi durumunda bu yöntem sayesinde haksız kazanç elde edebilirler.

Reklam tıklama grupları kurmakda suistimal yöntemlerinden sayılabilmektedir. Yayıncılar forumlarda kuracakları gruplarla tıklama elde etmeye çalışabilirler.

Bu tip suistimal yöntemleri ppc reklamda sıklıkla karşılaşılan ve önlem alınması gereken önemli bir konudur ilerleyen yazılarımızda bu yöntemler hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Yukarda açıkladığımız üzere PPC reklam her ne kadar verimli bir reklam modeli olarak gözüksede gerekli özen gösterilmediğinde reklamveren açısından verimsiz sonuçlar alınmasına yol açabilmektedir.

PPC REKLAM NEDİR?” üzerine yorum

Bir Cevap Yazın